BEZPIECZNE PŁATNOŚĆI I SZYBKIE WYSYŁKI Z EPAKBOX.PL

Infolinia: +48 889 851 660

Zapakuj swoje przesyłki razem z nami

Liny jutowe – właściwości i zastosowanie

12399740366

Nie ma chyba drugiego tak uniwersalnego materiału jak lina jutowa. Zastosowanie lin jutowych wykracza daleko poza akcesoria do pakowania. Poznaj właściwości lin z juty i dowiedz się, do czego jeszcze możesz je wykorzystać.

Liny jutowe – właściwości

Liny jutowe wytwarzane są z włókien juty — rośliny uprawianej w gorącym i wilgotnym klimacie zwrotnikowym. Trudne warunki wzrostowe nadają tej roślinie wytrzymałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Jej włókna są również odporne na gnicie, dobrze znoszą kontakt z wodą, co sprawia, że liny jutowe wykorzystuje się m.in. w żeglarstwie.

Oprócz tego liny jutowe mają szereg innych zalet:

  • są odporne na ścieranie, co sprawia, że można ich używać przez długie lata,
  • niewiele ważą, co ułatwia ich transport i komfort użytkowania,
  • są ekologiczną alternatywą dla lin syntetycznych, ponieważ ulegają biodegradacji i nie uwalniają przy tym do środowiska szkodliwych substancji chemicznych,
  • dostępne są w różnych grubościach, co zwiększa zakres zastosowań lin jutowych,
  • łatwo poddają się farbowaniu, można je zabarwić na dowolne kolory, co jest szczególnie cenną właściwością dla osób wykonujących dekoracje z liny jutowej;
  • są tanie — nasz sklep z materiałami do pakowania sprzedaje je w cenie już od ok. 1.5 zł za metr (cienka linka jutowa), a ceny najgrubszych lin, o średnicy 40 mm to ok. 16 zł za metr.

Lina jutowa – zastosowanie

Co zrobić z liny jutowej? Właściwości tego materiału sprawiają, że znajduje on szereg zastosowań wewnątrz domu i poza nim. Liny jutowe przydają się w transporcie, przemyśle, biurze, sporcie, ogrodzie, przydomowym warsztacie… Listę można by rozwijać jeszcze długo, dlatego skupimy się na kilku praktycznych rozwiązaniach w domu i ogrodzie.

Liny jutowe – do czego się przydają w domu:

  • ozdoby z liny jutowej świetnie wpisują się w modny teraz styl marynistyczny. Wystarczy stworzyć z niej ozdobną gałkę bosmańską, umieścić ją w dużym wazonie albo poprowadzić wzdłuż krawędzi ściany, łóżka. Można też wykorzystać linę jako ramę dla lutra lub obrazu;
  • lina jutowa pomaga odkryć w sobie pasję DIY — projekty takie jak doniczka czy żyrandol z liny jutowej są dosyć proste do wykonania, a bardzo efektowne i dają wiele satysfakcji twórcy;
  • jeśli chcesz sprawić przyjemność kotu, obklej liną jutową tubę z kartonu, a stworzysz wspaniały drapak;
  • ciekawym elementem we wnętrzach może być też balustrada lub poręcz z liny jutowej — tutaj warto wykorzystać najgrubsze rodzaje lin.

W sklepach znajdziemy też takie artykuły jak dywan z liny jutowej czy kosz z liny jutowej na pranie. Nadają one wnętrzu przytulny nastrój, a ponieważ są wykonane z naturalnego materiału, sprawdzają się w domach, gdzie są alergicy czy małe dzieci.

Lina jutowa w ogrodzie

Również w ogrodzie warto mieć pod ręką liny jutowe. Do czego je wykorzystamy na zewnątrz? Można związać nimi drewno opałowe w praktyczne wiązki albo użyć do zawieszenia doniczek z roślinami na tarasie lub w altanie.

Lina jutowa do huśtawki pomoże stworzyć ulubioną zabawkę dla dzieci, a splecenie grubszych lin w węzły da wiele godzin zabawy psom, które uwielbiają takie gryzaki.

Osoby, które chcą wyodrębnić w ogrodzie różne strefy, mogą też rozciągnąć wokół rabat ogrodzenie z liny jutowej. Cieńsze liny jutowe mogą też znaleźć przeznaczenie jako nośnik mokrego prania. W końcu nic tak nie pachnie jak pranie, które suszyło się cały dzień na słońcu.

Liny jutowe w sporcie

Osoby, które chodzą na crossfit, zauważyły pewnie, że jednym z elementów treningu są ćwiczenia z liną. Lina jutowa do wspinania, zawieszona na przydomowym drzewie, pomoże ćwiczyć sprawność rąk i całego ciała.

Liny jutowe są też powszechnie wykorzystywane w sportach wodnych — są odporne na ścieranie i gnicie, więc dobrze sprawdzają się m.in. na pokładzie jachtów i żaglówek.

Szeroki wybór lin jutowych w Epakbox

Wiesz już, jak przydatnym elementem jest lina jutowa. Gdzie kupić liny dobrej jakości i w różnych rozmiarach? W Epakbox znajdziesz ich szeroki wybór, w rozmiarach od 8 do 40 mm. Atrakcyjna cena i szybka wysyłka sprawią, że już wkrótce przekonasz się, ile radości daje znajdowanie kolejnych zastosowań dla liny jutowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Kliknij przycisk "Zgoda" i kontynuuj zakupy w naszym sklepie.